Suspension KILIAN ∙ SSP757 ∙ 3хЕ27 ∙ decorative cage ∙ black
Order code: VIV005006 | SKU Reference: SSP757-3H E27 KILIAN
Technical info
| Series | KILIAN |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 500x155x1400mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 3x11W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234853994 |
The clean conical shape of the KILIAN suspensions makes them an excellent lighting solution. The single suspension is suitable for use above a bedside table in a bedroom with a modern interior or above your coffee table. The triple suspension would be a great choice if hung above a kitchen island or above a dining table in the living room. The shape of the KILIAN cage requires careful selection of a light source from the VIVALUX filament LED lamps range.

