Suspension ALBA ∙ SSP760 ∙ 1хЕ27 ∙ decorative cage ∙ black
Order code: VIV005009 | SKU Reference: SSP760-1H E27 ALBA
Technical info
| Series | ALBA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø180x1400mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234854021 |
The suspensions from the ALBA series will not only illuminate your home, but also decorate it with their interesting and attractive cage of parabolically curved elements resembling a blooming flower. The right choice of a filament LED lamp from the VIVALUX range will help you create a warm and cozy atmosphere even when using ALBA to illuminate cafes, restaurants or hotels.




