Suspension MARTE ∙ SSP765 ∙ 1хЕ27 ∙ decorative cage ∙ black
Order code: VIV005014 | SKU Reference: SSP765-1H E27 MARTE
Technical info
| Series | MARTE |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø220x1420mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234854076 |
The black metal profiles, elegantly joined in a cubic shape of the cages of the suspensions from the MARTE series, fully correspond in style to the modern interior for which these lighting fixtures are designed. The ability to adjust their length is an additional advantage. MARTE require careful selection of a light source that will emphasize their attractive shape. An excellent choice are filament LED lamps from the VIVALUX range.


