Suspension HOLGER ∙ SSP768 ∙ 1хЕ27 ∙ decorative cage ∙ black
Order code: VIV005017 | SKU Reference: SSP768 E27 HOLGER
Technical info
| Series | HOLGER |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø420x1400mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234854106 |
We present to your attention two series of suspensions - CHAPEL and HOLGER, created to meet the requirements of the vintage style in interior solutions. Both suspensions are black in color and are suitable for an interior designed in light colors to contrast and create the necessary accent. As a light source, we recommend filament LED lamps with the VIVALUX brand, to get an elegant and sophisticated decorative element of your interior.



