LED ceiling light SONOMA LED ∙ RC2 ∙ 20W ∙ black ∙ 4000K
Order code: VIV005034 | SKU Reference: SONOMA RC2 LED 20W BK CL
Technical info
| Series | SONOMA LED |
| Wattage (W) | 20W |
| Luminous flux (lm) | 880lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | rectangular shape |
| Size (mm) | 490x290x65mm |
| Lamp life (h) | 20000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | plastic+metal |
| EAN | 3800234854274 |
SONOMA LED are decorative LED lighting fixtures with square or rectangular shapes of their luminous parts. An undeniable advantage is the design of the fixtures. It offers both sophistication and flexibility - some of the luminous parts of SONOMA LED can be rotated relative to the rest of the body. SONOMA LED have a classic black color and shine in neutral white light.



