LED ceiling light RIVER LED ∙ 24W ∙ black ∙ 4000K
Order code: VIV005039 | SKU Reference: RIVER LED 24W BK CL
Technical info
| Series | RIVER LED |
| Wattage (W) | 24W |
| Luminous flux (lm) | 1200lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 550x550x80mm |
| Lamp life (h) | 20000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | plastic+metal |
| EAN | 3800234854328 |
The wavy lines of the luminous parts of the RIVER LED fixtures are their distinguishing feature: a model of elegance and style in design. The fixtures in the RIVER LED series can be used alone or in combinations with each other to illuminate different rooms at home: living rooms, kitchens, bedrooms.

