LED ceiling light ZION LED ∙ 18W ∙ black ∙ 4000K
Order code: VIV005041 | SKU Reference: ZION LED 18W BK CL
Technical info
| Series | ZION LED |
| Wattage (W) | 18W |
| Luminous flux (lm) | 800lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | 420x300x75mm |
| Lamp life (h) | 20000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | metal |
| EAN | 3800234854342 |
ZION LED is a series of two lighting fixtures with the same shape, but one is black and the other is aluminum. Their luminous parts are in the shape of a large and small circle, making the ZION LED fixtures an attractive solution for interior lighting.



