Suspension GALILEO ∙ SSP784 ∙ 6хG9 ∙ smoked glasses
Order code: VIV005046 | SKU Reference: SSP784-6R G9 GALILEO
Technical info
| Series | GALILEO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | G9 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 620x590x350mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 6x5W |
| Body color | smoky |
| Light source | light source included |
| Warranty | 12 months warranty (not including light source) |
| Material | metal+glass |
| EAN | 3800234854397 |
GALILEO is an impressive new range of lighting fixtures. The series is designed with a different number of glass smoked lampshades in the form of smoked spheres of different individual sizes, arranged asymmetrically. The incredible appeal of GALILEO is complemented by the mirror surface of the glass, which reflects the surrounding space and turns the interior into a design solution. The GALILEO lighting series contains one ceiling light and four suspensions, two of which are adjustable in length. GALILEO is offered in set with LED lamps with a G9 base in warm white light 3000K, but is compatible with all G9 LED lamps of the VIVALUX brand.



