Spotlight DANTE ∙ SP785 ∙ 1xE14 ∙ smoked glass ∙ black
Order code: VIV005047 | SKU Reference: SP785-1R E14 DANTE
Technical info
| Series | DANTE |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E14 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | 104x90x130mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x7W |
| Body color | smoky |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+glass |
| EAN | 3800234854403 |
The series DANTE contains spots and ceiling lights with a black metal housing and smoked glass. They can be used independently or, due to their similar line, in combination with each other to illuminate the interior space. All fixtures are designed for LED lamps with E14 lampbase, but for best performance we recommend filament LED lamps with the VIVALUX brand.

