Industrial LED lighting fixture KENT LED ∙ 45W ∙ 1500mm ∙ 4000K ∙ IP65
Order code: VIV005082 | SKU Reference: KENT LED 45W 1500mm 4000K
Technical info
| Series | KENT LED |
| Wattage (W) | 45W |
| Luminous flux (lm) | 3825lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP65 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 1465x78x38mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Ambient temperature | -20÷+40°C |
| EAN | 3800234854663 |
The lighting fixtures KENT LED with a high degree of protection IP65 are both moisture- and dust-proof and corrosion-resistant. This is achieved by using materials for their manufacture that are resistant to oxidation and corrosion and by using stable seals when connecting the parts of the KENT LED luminaires. An additional advantage of the fixtures is the possibility of serial connection, installed one after another directly one after another via cable. In this way, fixtures with a total power up to 450W can be installed from one power point: - Serial connection up to 25 pieces of KENT LED 18W 600mm 4000K. - Serial connection up to 12 pieces of KENT LED 36W 1200mm 4000K. - Serial connection up to 10 pieces of KENT LED 45W 1500mm 4000K. When KENT LED are connected in series, it does not matter on which side of the fixture the power point will be.








