LED filament lamp GLOW LED ∙ STG57 ∙ 0.6W ∙ 20lm ∙ E27 ∙ 1800K
Order code: VIV005083 | SKU Reference: STG57 LED 0.6W E27 1800K GLOW LED
Technical info
| Series | GLOW LED |
| Wattage (W) | 0.6W |
| Luminous flux (lm) | 20lm |
| Color temparature | 1800K (warm white light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Beam angle | 360° |
| Size (mm) | Ø57x130mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Body color | smoky |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234854595 |
Created entirely for decorative purpose, the new series lamps GLOW LED uses modern technologies to give a retro touch to the illuminated space. The COG (chip on glass) light source in the GLOW LED lamps resembles a burning flame, which glows in a soft warm white light and is placed in an amber color glass bulb. This makes the lamps GLOW LED suitable for interior lighting fixtures with open wire or mesh diffusers, as their low luminous flux does not irritate the eyes. For a light accent in outdoor lighting, the new lamps can be used only with decorative fixtures that have the appropriate moisture protection. The lamps GLOW LED have two operating modes that can be changed from the wall switch: - Constantly burning flame - Flickering flame.


