Ceiling light FRODO ∙ CL798 ∙ 1xE27 ∙ metal ∙ black
Order code: VIV005096 | SKU Reference: CL798 E27/BK FRODO
Technical info
| Series | FRODO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø300x185mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal |
| EAN | 3800234854786 |
The series FRODO is made of metal in black or white, and the removable cups with wood decoration contain E27 lampholders. The wire diffusers of the FRODO series fixtures create an interesting lighting effect, combined with a suitable filament LED lamp VIVALUX.With FRODO in white or black, universal lighting solutions can be achieved, suitable for functional lighting in your living room, dining room, bedroom, hallway, hotel and restaurant.
Assets
News
Similar models
-
Spotlight FRODO ∙ SP794 ∙ 1xE27 ∙ metal ∙ black
-
Wall light FRODO ∙ WL797 ∙ 1xE27 ∙ metal ∙ black
-
Spotlight FRODO ∙ SP794 ∙ 1xE27 ∙ metal ∙ white
-
Wall light FRODO ∙ WL797 ∙ 1xE27 ∙ metal ∙ white
-
Spotlight FRODO ∙ SP795 ∙ 2xE27 ∙ metal ∙ black
-
Spotlight FRODO ∙ SP795 ∙ 2xE27 ∙ metal ∙ white
-
Ceiling light FRODO ∙ CL798 ∙ 1xE27 ∙ metal ∙ white
-
Spotlight FRODO ∙ SP796 ∙ 4xE27 ∙ metal ∙ black
-
Spotlight FRODO ∙ SP796 ∙ 4xE27 ∙ metal ∙ white


