Suspension LARS ∙ SSP601 ∙ 1xE27 ∙ mesh ∙ black
Order code: VIV005101 | SKU Reference: SSP601 E27/BK LARS
Technical info
| Series | LARS |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø160x1000mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x14W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234854830 |
Single pendants with decorative diffusers from the new series LARS VIVALUX offer a universal option for basic lighting in rooms with different purposes. The series includes suspensions with a mesh diffuser and one with a spherical wire diffuser, but all are equipped with an E27 lampholder and in all cases the height can be adjusted by changing the length of the suspension cable. Regardless of the presence of a diffuser, the lamp that you would install in the suspensions from the LARS series remains visible. Therefore, we recommend choosing a filament LED lamp VIVALUX.


