LED recessed panel ATLAS LED ∙ 40W ∙ 4000 lm ∙ white ∙ 4000K ∙ 10 pcs
Order code: VIV005132 | SKU Reference: ATLAS LED 40W CL-4000K 10pcs SET
Technical info
| Series | ATLAS LED |
| Wattage (W) | 40W |
| Luminous flux (lm) | 4000lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 595x595x30mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 50000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Mounting hole | 585x585mm |
| EAN | 3800234855141 |
The ATLAS LED panel has a standard size for our market of 595x595mm and its diffuser does not turn yellow over time, since the LEDs are located on the back surface of its housing. This structure of the panel provides excellent light distribution on the front luminous surface of the panel, along with an efficiency of 100lm/W. The ATLAS LED panel is available in an eco-friendly package of 10 pieces only , thus minimizing the amount of waste generated after its installation.









