Round LED recessed downlight RAYA LED ∙ 5W ∙ black ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV005138 | SKU Reference: RAYA LED 5W BK CCT-switch
Technical info
| Series | RAYA LED |
| Wattage (W) | 5W |
| Luminous flux (lm) | 350lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 38° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø85x40mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Mounting hole | Ø70mm |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234855165 |
The round shaped recessed downlight RAYA LED is now available with a DIP-switch for CCT selection. Thus, depending on the position of the slider, the RAYA LED will glow constantly in one of the selected color temperatures: 3000K (warm white light), 4000K (neutral light), 6400K (daylight). The dimensions of the LED recessed downlight have not changed: Ø85x46 mm, it is built into a Ø70 mm mounting hole.







