Rechargeable table LED lamp JULIE LED ∙ 2W ∙ dimmable ∙ CCT ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV005139 | SKU Reference: JULIE LED 2W WH CCT
Technical info
| Series | JULIE LED |
| Wattage (W) | 2W |
| Luminous flux (lm) | 100lm |
| Color temparature | 3000K-4000K-6400K |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | Ø120/210 |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Color Rendering Index | CRI 80 |
| Battery charge | 3h |
| Battery capacity | 3.7V 1200mAh |
| EAN | 3800234855172 |
Enjoy the convenience of using the new series of cordless table lamps JULIE LED with a discreet on/off button and a touch button for selecting the color temperature and dimming. The button is located at the bottom of the lamp base, and the touch button is in the top cap. The lamps from the JULIE LED series have built-in rechargeable batteries, which eliminates the need for a power cord and the restriction that the lamps be used near a socket. The choice of color temperature of the light allows you to illuminate the space around the JULIE LED lamps according to your needs: - warm white light with 3000K to create a relaxing atmosphere for rest after a busy day; - neutral light 4000K for reading a book; - daylight 6400K for concentration when working on a specific project. The series offers lamps with three body colors: matte white, pastel blue and pastel pink.

