LED ceiling light MATTEO LED ∙ 32W ∙ black+wood ∙ CCT ∙ 3000-4000-6400K
Order code: VIV005158 | SKU Reference: MATTEO LED 32W CCT
Technical info
| Series | MATTEO LED |
| Wattage (W) | 32W |
| Luminous flux (lm) | 1528lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 800x340x60mm |
| Body color | black/wood |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234855332 |
The MATTEO LED lighting fixtures have round-shaped light parts in black, located on a panel made of natural wood. The combination is up-to-date and suitable for lighting in modern homes, where geometric shapes are chosen as an accent in the interior. All fixtures from the MATTEO LED series have the ability to select the color temperature of the light. With the exception of the chandelier, the fixtures can be mounted both on the wall and on the ceiling. The chandelier has a maximum height of 1200 mm, which can be adjusted if necessary according to the ceiling.



