LED ceiling light LOREIN LED ∙ 36W ∙ chrome ∙ CCT-switch ∙ 3000-4000-6400K
Order code: VIV005161 | SKU Reference: LOREIN LED 36W CCT
Technical info
| Series | LOREIN LED |
| Wattage (W) | 36W |
| Luminous flux (lm) | 2620lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | Ø600x150mm |
| Body color | chrome |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234855363 |
Although chrome is inferior to matte black and gold in the color of lighting fixtures, one cannot ignore the fact that chrome surfaces reflect light better and create inimitable lighting effects. The new LOREIN LED VIVALUX lighting fixture has movable luminous parts and is designed specifically for daring fans of chrome. LOREIN LED has the ability to select the color temperature of the light via a slider on the power supply and is an impressive addition to a suitable interior at home or in a room with commercial or recreational purposes.





