LED lighting fixture MEANDRA-P LED ∙ 54W ∙ black ∙ CCT-switch ∙ 3000-4000-6000K
Order code: VIV005166 | SKU Reference: MEANDRA-P LED 54W BK CCT
Technical info
| Series | MEANDRA LED |
| Wattage (W) | 54W |
| Luminous flux (lm) | 3254lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | Ø480x1000mm |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6000K |
| EAN | 3800234855417 |
The MEANDRA LED decorative lighting series from VIVALUX has an impressive shape with smoothly curving lines in the colors black matte and matte gold that are popular in modern interiors. They are available in a version for direct ceiling installation or as a chandelier with adjustable height. An undeniable advantage, along with their attractive design, is the ability to choose the color temperature with which MEANDRA LED will illuminate your bedroom, living room, hotel room or relaxation room: warm white (3000K), neutral light (4000K) or daylight (6000K).





