Multifunctional LED lighting fixture with remote control DALIA LED ∙ 80W ∙ RGB+CCT ∙ 3000-6000K
Order code: VIV005170 | SKU Reference: DALIA LED 80W RGB 3000-6000K
Technical info
| Series | DALIA LED RGB |
| Wattage (W) | 80W |
| Luminous flux (lm) | 4635lm |
| Color temparature | 3000K-4000K-6000K |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø480x45mm |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable with remote control |
| Warranty | 24 months warranty |
| Light color | RGB |
| EAN | 3800234855455 |
Usually, we choose a lighting fixture based on how it lights up and how it looks. However, it often happens that we need to adjust not only the color of the fixture, but also the color of the light it shines with. Therefore, we propose two really attractive ceiling lights with RGB effect on the side backlight: DALIA LED with a round shape and DAKOTA LED with a square shape. Both fixtures have a diffuser that “catches the eye” with its stepped design and can light in a range from warm white (3000K) to daylight (6000K). They are controlled by a remote control and can be dimmed or lit in night mode with it. The RGB effect is also controlled by the remote control and can be turned on in parallel with the main lighting or work while the main lighting is off.








