Multifunctional LED lighting fixture with remote control CHELSEA LED ∙ 45W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
Order code: VIV005172 | SKU Reference: CHELSEA LED 45W 3000-6000K
Technical info
| Series | CHELSEA LED |
| Wattage (W) | 45W |
| Luminous flux (lm) | 4742lm |
| Color temparature | 3000-6000K |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø400x80mm |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable with remote control |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234855479 |
CHELSEA LED and ALIS LED are two very stylish luminaires part of the VIVALUX LED ceiling light range. Both luminaires are controlled by a remote control, which allows you to select a color temperature in the range from warm white light (3000K) to daylight (6000K). The ceiling lights can be dimmed or switched to night mode. CHELSEA LED and ALIS LED are a highly efficient solution for home lighting and offer the opportunity to create the right atmosphere for your interior.






