LED ceiling light KARINA LED ∙ 36W ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV005180 | SKU Reference: KARINA LED 36W CCT-switch
Technical info
| Series | KARINA LED |
| Wattage (W) | 36W |
| Luminous flux (lm) | 3500lm |
| Color temparature | 3000K-4000K-6400K |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 150° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø500x80mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234855547 |
The series of ceiling lights with a built-in light source KARINA LED offers fixtures with 4 powers: 12W, 18W, 24W and 36W. All fixtures have the ability to select the color temperature between 3000K, 4000K and 6400K. This is done using a slider inside the fixtures. The ceiling lights have a durable white acrylic diffuser with a maximally clean design. Thus, the fixtures from the KARINA LED series find universal application in all rooms where it is necessary to achieve good illumination from a quality lighting fixture with an unobtrusive line.





