Linear LED tracklight DRAX LED ∙ 30W ∙ black ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV005208 | SKU Reference: DRAX LED 30W/BK CCT
Technical info
| Series | DRAX LED |
| Wattage (W) | 30W |
| Luminous flux (lm) | 2000lm |
| Color temparature | 3000K-4000K-6400K |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 470x45x35mm |
| Lamp life (h) | 6000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234855660 |
The single-phase two-wire track series DRAX LED VIVALUX offers high-quality lighting without glare. DRAX LED have a frosted diffuser for maximum visual comfort and their luminous part is also removable. The fixtures in the series are available in the current black body color, with the ability to choose the color temperature - 3000K/4000K/6400K and two powers - 20W and 30W.





