LED strip DOBI LED ∙ 192 SCOB ∙ 24VDC ∙ 4000K ∙ 5 m
Order code: VIV005243 | SKU Reference: DOBI LED192 SCOB-COOL LIGHT 4000K
Technical info
| Series | DOBI LED |
| Wattage (W) | 50W |
| Luminous flux (lm) | 6000lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 24V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 8x5000mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| LEDs per meter | SCOB 192LEDs/m |
| Wattage/m | 10W/m |
| Luminous flux/m | 1200 lm/m |
| EAN | 3800234855738 |
DOBI LED192 SCOB is a dynamic, hybrid lighting solution. SCOB LED strip is an advanced LED strip technology that combines the strengths of COB (Chip on Board) and other SMD (Surface Mounted Device) LEDs. SCOB LED strips are known for their high luminous efficacy, uniform illumination and flexible segmented control, which makes them outstanding in terms of both lighting performance and energy efficiency. The model is available in three color temperatures - 3000K (warm white light); 4000K (neutral white light) and 6400K (daylight). With a luminous efficacy of 120LM/W, DOBI LED192 SCOB strips offer bright light while consuming little energy, making them extremely energy efficient.






