LED digital chasing lights strip BRIX LED ∙ 360 COB ∙ 24VDC ∙ 4000K ∙ 5m
Order code: VIV005245 | SKU Reference: BRIX LED360 COB Digital COOL LIGHT 4000K
Technical info
| Series | BRIX LED |
| Wattage (W) | 60W |
| Luminous flux (lm) | 4250lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 24V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 10x5000mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| LEDs per meter | COB 360LEDs/m |
| Wattage/m | 12W/m |
| Luminous flux/m | 850lm/m |
| EAN | 3800234855752 |
BRIX LED360 COB Digital 4000K is the logical solution for any user looking for a stunning lighting effect and a sense of flexibility and variety. With its 360 diodes per meter, this strip achieves an incredible effect of moving, continuous light. It emits light in a neutral white color of 4000K, which fits elegantly into any environment and creates a cozy atmosphere. COB is available in a roll with a length of 5 meters. This is a low-voltage product (24V), equipped with double adhesive tape on the back for easy installation. The lighting is pointless (no LEDs are visible), completely typical of COB strips. This allows the creation of dynamic lighting effects and patterns. BRIX LED360 COB Digital 4000K is compatible with the RF12 KEY mini monochrome flow controller, through which you can reveal the full potential and enjoy the most impressive lighting effects that this type of strip offers.








