Multifunctional LED lighting fixture with remote control ANDROMEDA LED ∙ 72W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
Order code: VIV005249 | SKU Reference: ANDROMEDA LED 72W WH
Technical info
| Series | ANDROMEDA LED |
| Wattage (W) | 72W |
| Luminous flux (lm) | 3913lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | oval shape |
| Size (mm) | 510х500mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6000K |
| EAN | 3800234855790 |
ANDROMEDA LED with remote control are modern ceiling lights that use light-emitting diode (LED) technology and offer the possibility of wireless control of the light via the included remote control. These ceiling lights are energy-efficient, offer easy installation and a high level of performance. They are often used as main lighting in living rooms, bedrooms or offices. The ANDROMEDA LED series is available in one power of 72W and in two colors - black and white. The innovative shape of the models in this series is a stylish and functional solution for the modern user, combining high efficiency and elegant design.







