Multifunctional LED lighting fixture with remote control ALEXA-C LED ∙ 60W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
Order code: VIV005252 | SKU Reference: ALEXA-C LED 60W BK
Technical info
| Series | ALEXA-C LED |
| Wattage (W) | 60W |
| Luminous flux (lm) | 2919lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø400х60mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6000K |
| EAN | 3800234855820 |
LED ceiling lights and chandeliers with remote control ALEXA are a practical solution for the home, as they allow full control over lighting without getting up from the couch. The fixtures combine energy efficiency with modern functions such as adjusting the brightness and changing the color of the light. The elegant and simple design reflects the needs of modern interiors and makes them a great addition to any room. The series ALEXA-C LED includes ceiling lights in two powers - 60W and 80W and in two colors - black and white. The series ALEXA-P LED includes chandeliers in one power - 55W, as well as in two color options - black and white. The round shape and design of ALEXA LED make it an extremely modern and practical solution for office and residential buildings.
Assets
News
Similar models
-
Multifunctional LED lighting fixture with remote control ALEXA-C LED ∙ 60W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
-
Multifunctional LED lighting fixture with remote control ALEXA-C LED ∙ 80W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
-
Multifunctional LED lighting fixture with remote control ALEXA-C LED ∙ 80W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
-
LED chandelier ALEXA-P LED ∙ 55W ∙ white ∙ CCT ∙ 3000-6000K
-
LED chandelier ALEXA-P LED ∙ 55W ∙ black ∙ CCT ∙ 3000-6000K







