Recessed LED panel ESTE LED ∙ 18W ∙ 1150lm ∙ white ∙ 4000К
Order code: VIV003390 | SKU Reference: ESTE LED 18W WH/CL
Technical info
| Series | ESTE LED |
| Wattage (W) | 18W |
| Luminous flux (lm) | 1150lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø223x21mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | Ø213mm |
| EAN | 3800228021736 |
LED panel Ø223 18W, 230V, 4000K, white. The round thin ESTE LED panel can be used for general or ambient lighting with neutral light 4000K. ESTE LED has power supply in the set and contains built-in LED lighting source, which cannot be replaced.
Assets
News
Similar models
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 12W ∙ 850lm ∙ white ∙ 4000К
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 6W ∙ 400lm ∙ white ∙ 6000K
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 6W ∙ 400lm ∙ white ∙ 4000K
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 18W ∙ 1150lm ∙ black ∙ 4000K
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 12W ∙ 850lm ∙ black ∙ 4000K
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 6W ∙ 400lm ∙ black ∙ 4000K





