Recessed LED panel ESTE LED ∙ 12W ∙ 850lm ∙ black ∙ 4000K
Order code: VIV004735 | SKU Reference: ESTE LED 12W BK/CL
Technical info
| Series | ESTE LED |
| Wattage (W) | 12W |
| Luminous flux (lm) | 850lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø168x21mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | Ø160mm |
| EAN | 3800234851761 |
The round shape panels in ESTE LED series contain high-quality built-in LED light source with color temperature 4000K (cool light) or 6000K (daylight). The LED panels with cool light are available in white or black body color. They are suitable for main or auxiliary lighting. Round LED panel for for recessed mounting ESTE LED, 12W, black, 4000K.
Assets
News
Similar models
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 18W ∙ 1150lm ∙ white ∙ 4000К
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 12W ∙ 850lm ∙ white ∙ 4000К
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 6W ∙ 400lm ∙ white ∙ 6000K
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 6W ∙ 400lm ∙ white ∙ 4000K
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 18W ∙ 1150lm ∙ black ∙ 4000K
-
Recessed LED panel ESTE LED ∙ 6W ∙ 400lm ∙ black ∙ 4000K






