LED recessed downlight HORN LED ∙ 5W ∙ 3000K
Order code: VIV004010 | SKU Reference: HORN LED 5W WW
Technical info
| Series | HORN LED |
| Wattage (W) | 5W |
| Luminous flux (lm) | 350lm |
| Color temparature | 3000K (warm white) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 38° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 90x90x43.5mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Mounting hole | Ø75-85mm |
| EAN | 3800228026090 |
LED directional downlight, square, 38°beam angle, 90 x 90, 5W, 230V, 3000K. HORN LED downlights are LED fixtures for recessed mounting with 38° beam angle, suitable for accent lighting. HORN LED are downlights with square shape, movable, with ability to direct the beam angle to the desired interior detail in hotels, restaurants, shops, offices or homes.




