LED recessed downlight ELMO LED ∙ 6W ∙ 3000K
Order code: VIV004034 | SKU Reference: ELMO LED 6W WW
Technical info
| Series | ELMO LED |
| Wattage (W) | 6W |
| Luminous flux (lm) | 400lm |
| Color temparature | 3000K (warm white) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 100° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 100x100x61mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 35000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| Mounting hole | 80x80mm |
| EAN | 3800228026298 |
LED non-directional downlight, square, 100°beam angle, 100 x 100 mm, 6W, 230W, 3000K. ELMO LED is a square-shape LED downlight with immaculate quality. The LED downlight is suitable for basic lighting in administrative and residential areas, providing excellent illumination without ripple and eye irritation.




