Downlight JUNO ∙ SL512 ∙ white
Order code: VIV004042 | SKU Reference: SL512 W JUNO
Technical info
| Series | JUNO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 90x90x44mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | white |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | 80x80mm |
| EAN | 3800228026359 |
Alunimun square downlight 90 x 90 x 44, 12V, white. The aluminum square shape JUNO downlights have a specific surface texture and design that creates a "niche" effect – you get the feeling that the lamps are mounted inside a niche on the ceiling. At the same time, the downlights are movable and allow you to direct the beam angle towards the desired accent in the room interior.

