Surface mounted downlight NEVILS ∙ DL701 ∙ black
Order code: VIV004050 | SKU Reference: DL701 BK NEVILS
Technical info
| Series | NEVILS |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø70x100mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800228026434 |
Aluminum downlight for for surface mounting, cylindrical shape, Ø70 x 100, 230V, GU10, black color. The compact size and the clear design of the round aluminum downlights for surface mounting NEVILS is their main advantage. The downlights are equipped with GU10 lampholders and are compatible with JDR type LED and halogen lamps.




