Surface mounted downlight NEVILS ∙ DL701 ∙ white
Order code: VIV004049 | SKU Reference: DL701 W NEVILS
Technical info
| Series | NEVILS |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø70x100mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | white |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800228026427 |
Aluminum downlight for surface mounting, cylindrical shape, Ø70 x 100, 230V, GU10, white color. The compact size and the clear design of the round aluminum downlights for surface mounting NEVILS is their main advantage. The downlights are equipped with GU10 lampholders and are compatible with JDR type LED and halogen lamps.




