Garden lantern MURANO ∙ WD007 ∙ antique brass ∙ IP44
Order code: VIV004227 | SKU Reference: WD007/AB MURANO IP44
Technical info
| Series | MURANO |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 200x145x355mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x60W |
| Body color | antique brass |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800228027882 |
Lantern, antuque brass, aluminum and glass, for down-ward wall application, lamp holder for base E27, IP44. The maximum power allowed is 1 х 60W for special purpuse lamps. The series classical lanterns MURANO consists of lanterns with four-sided aluminum body in antique brass color and decorative glass of 5 pieces soldiered together. The lanterns are waterproof with IP44 and suitable for lamps with E27 base.


