Garden lantern JARDIN ∙ PS008 ∙ coffee ∙ IP44
Order code: VIV004235 | SKU Reference: PS008/KO JARDIN IP44
Technical info
| Series | JARDIN |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 155x155x1000mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x60W |
| Body color | coffee |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800228027967 |
Lantern, coffee, aluminum and glass with a pillar for on ground mounting. Lamp holder is for base E27, IP44. The total height of the fixture is 1 m. The maximum power allowed is 1 х 60W for special purpuse lamps. JARDIN are classic lanterns with decorative elements on their round aluminum body in coffee matt color and glass with cracked-like effect. The lanterns are waterproof with IP44 and are suitable for outdoor application.


