Waterproof downlight EDI ∙ SL110 ∙ nickel matt ∙ IP44
Order code: VIV004296 | SKU Reference: SL110 N/M EDI
Technical info
| Series | EDI |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø92x32mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | nickel matt |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | stamped steel |
| Mounting hole | Ø80mm |
| EAN | 3800228028476 |
EDI is a waterproof lighting fixture for bathroom or in places with increased moisture protection (IP44). The downlight has a round shape and a wider transparent front panel for more room illumination. EDI is with Gx5.3 lamp base and nickel matt color.

