Waterproof downlight EDI ∙ SL110 ∙ black ∙ IP44
Order code: VIV004733 | SKU Reference: SL110 BK EDI
Technical info
| Series | EDI |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø92x32mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | stamped steel |
| Mounting hole | Ø80mm |
| EAN | 3800234851815 |
EDI is a series of waterproof downlights for bathroom lighting or for places with higher requirements of waterproof. The downlights EDI are with round shape and wider front glass panel which increases the illumination in the room. The downlights are equipped with G5.3 lampholder and are available in black, white, chrome and nickel matt finish.





