Dual infrared motion sensor NEXO ∙ SR36 ∙ white ∙ IP65
Order code: VIV004339 | SKU Reference: NEXO SR36
Technical info
| Series | NEXO |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 119.5x80x51.5mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | incandescent 1200W; LED 300W |
| Body color | white |
| Warranty | 12 months warranty |
| Sensor type | Infrared sensor |
| EAN | 3800228028803 |
NEXO SR36 is a dual motion sensor with waterproof IP65 that allows it to be used outdoors. The advantage of the dual motion sensor is that it has wider detection range.


