LED suspension CITY LED ∙ 58W ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV004408 | SKU Reference: CITY LED 58W CCT-switch
Technical info
| Series | CITY LED |
| Wattage (W) | 58W |
| Luminous flux (lm) | 3836lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø600x1500mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800228029428 |
The suspension CITY LED is elegant and affordable lighting solution for high ceiling rooms. It gives enough light to illuminate kitchens and living rooms as well as lobbies and hotel rooms. The lighting fixture is available in a new easier way to select the desired color temperature, which can be done via a slider on the body power supply. Thus, depending on the position of this slider, the fixture glows constantly in one of the selected color temperatures: 3000K (warm white), 4000K (neutral light) or 6400K (daylight).



