LED suspension DREAM LED ∙ 56W ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV004409 | SKU Reference: DREAM LED 56W CCT-switch
Technical info
| Series | DREAM LED |
| Wattage (W) | 56W |
| Luminous flux (lm) | 4116lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø600x1500mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800228029435 |
DREAM LED is a non-standard suspension in white color, suitable for residential, commercial, hotel and restaurant lighting. DREAM LED will surely add a touch of sophistication to the exquisite interior. The lighting fixture is available in a new easier way to select the desired color temperature, which can be done via a slider on the body power supply. Thus, depending on the position of this slider, the fixture glows constantly in one of the selected color temperatures: 3000K (warm white), 4000K (neutral light) or 6400K (daylight).



