RGB strip+power supply+controller BAGRA LED ∙ 30 SMD5050 ∙ 3m ∙ set
Order code: VIV004496 | SKU Reference: RGB BAGRA LED 30 SMD5050 - 3m SET
Technical info
| Series | RGB BAGRA LED |
| Wattage (W) | 14.4W |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 10x3000mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable with remote control |
| Warranty | 24 months warranty |
| Light color | RGB |
| LEDs per meter | 30 SMD LED/m |
| EAN | 3800228029954 |
The set includes RGB LED strip with a length of 3 meters and 30 diodes per meter. Each strip comes with a power supply for it and a controller with a remote control. The RGB strips in the RGB BAGRA LED sets can be cut into segments in the specified area, in which they can also be connected if necessary. When connecting a larger number of RGB LED strips, it is necessary to use a power supply with the appropriate capacity.

