RGB strip+power supply+music controller RGB BAGRA DJ LED ∙ 5m ∙ set
Order code: VIV004550 | SKU Reference: RGB BAGRA DJ LED60 SMD5050 36W
Technical info
| Series | RGB BAGRA LED |
| Wattage (W) | 36W |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 10x5000mm |
| Lamp life (h) | 15000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable with remote control |
| Warranty | 24 months warranty |
| Light color | RGB |
| LEDs per meter | 60 SMD LED/m |
| EAN | 3800234850252 |
In the RGB BAGRA LED series we offer a set of LED strip with included music controller that responds to sounds or music and through the remote can be set in 4 different operating modes according to the sounds in the sensor range and an additional 12 color modes.

