LED ceiling lighting fixture ODEON LED ∙ 38W ∙ 2405lm ∙ satin nickel ∙ CCT-SWITCH ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV004609 | SKU Reference: ODEON LED 38W SN CCT-switch
Technical info
| Series | ODEON LED |
| Wattage (W) | 38W |
| Luminous flux (lm) | 2405lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | Ø440x130mm |
| Body color | satin nickel |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234850818 |
The new decorative LED lighting fixtures ODEON LED are an elegant combination of metal and silicone diffuser. ODEON LED are available in a new easier way to select the desired color temperature, which can be done via a slider on the body power supply. Thus, depending on the position of this slider, ODEON LED glow constantly in one of the selected color temperatures: 3000K (warm white); 4000K (neutral light) or 6400K (daylight).




