Downlight NOX SL215 ∙ black
Order code: VIV004656 | SKU Reference: SL215 BK NOX
Technical info
| Series | NOX |
| Voltage (V) | 12V |
| Lampholder | G5.3 |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø97x26mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | stamped steel |
| Mounting hole | Ø80mm |
| EAN | 3800234851112 |
If you are looking for directional recessed fittings at an attractive price, then NOX by VIVALUX is your model. The downlights are offered in black, chrome, white, nickel matt and graphite color. You can combine the downlights with directional LED lamps VIVALUX.

