LED lighting fixture DARS LED ∙ 18W ∙ black ∙ 4000K
Order code: VIV004660 | SKU Reference: DARS LED 18W/BK CL-4000K
Technical info
| Series | DARS LED |
| Wattage (W) | 18W |
| Luminous flux (lm) | 1440lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 140° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø175x35mm |
| Lamp life (h) | 35000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234851150 |
LED lighting fixture Ø175, 18W, black, 230V, 4000K, surface mounting. The series surface mounting panels DARS LED are modern and elegant solution for lighting at home, hotel, commercial, office and administrative buildings. The panels can be mounted either on standard or on suspended ceilings as well as on walls and are an ideal alternative of the traditional lighting fixtures.



