LED strip ELIT LED ∙ 320 COB ∙ 24VDC ∙ 4000K ∙ 5m
Order code: VIV004690 | SKU Reference: ELIT LED320 COB-COOL LIGHT 4000K
Technical info
| Series | ELIT LED |
| Wattage (W) | 55W |
| Luminous flux (lm) | 5000lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 24V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 8x5000mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| LEDs per meter | COB 320LEDs/m |
| Wattage/m | 11W/m |
| Luminous flux/m | 1000 lm/m |
| EAN | 3800234851334 |
The professional series LED strips ELIT LED320 COB work at reduced voltage 24VDC. In them, the LEDs are located very close to each other and thanks to the COB (chip on board) technology, they practically create the effect of a continuous line of light. The strips in the ELIT LED series are available in three color temperatures: 3000K, 4000K and 6400K.
Assets
News
Similar models
-
LED strip ELIT LED ∙ 320 COB ∙ 24VDC ∙ 3000K ∙ 5m
-
LED strip ELIT LED ∙ 320 COB ∙ 24VDC ∙ 6400K ∙ 5m
-
Professional slim LED driver PSD ∙ 60W ∙ in 240V out 24VDC
-
Professional slim LED driver PSD ∙ 120W ∙ in 240V out 24VDC
-
Connecting element for COB LED strips CONNECTOR COB MIDDLE ∙ 8 mm
-
Connecting element for COB LED strips CORNER CONNECTOR COB ∙ 8 mm
-
Connecting element for COB LED strips CONNECTOR COB POWER LEAD 10 cm ∙ 8 mm







