Professional slim LED driver PSD ∙ 60W ∙ in 240V out 24VDC
Order code: VIV004692 | SKU Reference: PSD LED DRIVER 60W LED in 240V out 24VDC
Technical info
| Series | PSD LED DRIVER |
| Voltage (V) | IN: 110-240V, OUT: 24V DC |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 40x160x31mm |
| Max load | 60W |
| Warranty | 24 months warranty |
| Current (A) | 2.5A |
| Material | metal |
| EAN | 3800234851358 |
Power supplies from the Professional Slim Driver PSD series have the capacity to power LED strips with a power up to 60W and up to 120W. They have a built-in current transmitter and work at a reduced voltage 24VDC.
