Professional slim LED driver PSD ∙ 360W ∙ in 240V out 24VDC
Order code: VIV004980 | SKU Reference: PSD LED DRIVER 360W LED in 240V out 24VDC
Technical info
| Series | PSD LED DRIVER |
| Voltage (V) | IN: 110-240V, OUT: 24V DC |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 230x68x40mm |
| Max load | 360W |
| Warranty | 24 months warranty |
| Current (A) | 15A |
| Material | metal |
| EAN | 3800234853741 |
We develop and complete the range with LED strips that work at a reduced voltage of 24VDC with more powerful products. This requires use of higher capacity power supplies, and therefore we complete the Professional Slim Driver PSD series with two new products: PSD LED DRIVER 250W and PSD LED DRIVER 360W. With these two power supplies, it is now possible to install the new VIVALUX brand LED strips in longer routes without affecting their performance.
