LED lighting fixture POLKA LED ∙ 18W ∙ black ∙ 4000K ∙ IP54
Order code: VIV004744 | SKU Reference: POLKA LED 18W BK CL
Technical info
| Series | POLKA LED |
| Wattage (W) | 18W |
| Luminous flux (lm) | 1350lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP54 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø220x80mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | thermoplastic |
| EAN | 3800234851846 |
POLKA LED series are waterproof LED ceiling fixtures with IP54 and round shape. The color of the decorative outside ring can be white or black and the color temperature is 4000K (cool light).






